WYKŁAD 61 - prof. Piotr Śliwiński "Stanisław Barańczak - wirtuoz rozpaczy"

Loading Video...
Kolekcja: Wykłady Uniwersyteckie

Data produkcji: 2015 / 5

Stanisław Barańczak (1946 - 2014) był współzałożycielem „Komitetu Obrony Robotników” oraz członkiem zespołu redakcyjnego „Zapisu”. Wykładał na „Uniwersytecie Latającym” w Poznaniu i Krakowie, a od roku 1980 działał aktywnie w Wielkopolskiej Solidarności. Wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od roku 1981 Harvard University. W roku 1983 został członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma „Zeszyty Literackie”.  Był członkiem „Stowarzyszenia Pisarzy Polskich” oraz członkiem „Polskiego Stowarzyszenia Pisarzy na Obczyźnie”. Stanisław Barańczak jest również doktorem honorowym Uniwersytetu Śląskiego i Jagiellońskiego. Wykład profesora Piotra Śliwińskiego poświęcony jest twórczości tego niepokornego poety.

W roku 2015, UAM i Miasto Poznań ustanowili Nagrodę Literacką im. Stanisława Barańczaka dla poetów młodego pokolenia.